ابزار دندانپزشکی

ابزار دندانپزشکی و به طور کلی ابزار پزشکی راه طولانی را برای رسیدن به جایگاه فعلی پیموده است. ابزارهای دندانپزشکی به دلیل هدف مورد نظرشان، به عنوان ابزاری برای کمک به دندانپزشک در ناحیه‌ دهان که بسیار میکروب‌زا است، مسیر طولانی را طی کرده‌اند. ما تنها در عرض چندین سال از حالت قدیمی و غیربهداشتی به مدرن و استریل رسیده ایم. وقتی واقعاً آن را بررسی می‌کنید، این پیشرفت واقعاً بسیار جذاب است. 

شاید نشانی هایی از ابزار دندانپزشکی که امروزه وجود دارند را در بتوان در ابزار های گذشته پیدا کرد اما در این مطلب قصد داریم تا ابزاری که امروزه از آن استفاده می شود را به شما معرفی کنیم.

آینه دندانپزشکی

2806_512b

از آینه های دندانپزشکی برای مشاهده تصویر آینه ای از دندان ها در مکان هایی از دهان که دید دشوار یا غیرممکن است استفاده می کند. معمولاً سر این آینه ها گرد هستند و در اندازه های متفاوتی بنا به نیاز وجود دارند. آینه می تواند تخت، محدب و مقعر باشد. آینه دندانپزشکی کاربردهای وسیعی دارد. سه مورد از مهمترین عملکردهای آن امکان دید غیرمستقیم توسط دندانپزشک، انعکاس نور بر روی سطوح مورد نظر و جمع شدن بافت های نرم است.

فورسپس

فورسپس یک ابزار دستی و لولایی است که برای گرفتن و نگه داشتن اجسام استفاده می شود. فورسپس زمانی استفاده می شود که انگشتان برای گرفتن اجسام کوچک بیش از حد بزرگ هستند یا زمانی که نیاز به نگه داشتن بسیاری از اشیاء در یک زمان در حالی که از دست ها برای انجام یک کار استفاده می شود، استفاده می شود. 

ریترکتور

پروب ابزاری در دندانپزشکی است که معمولاً در آرمنتاریوم دندان استفاده می شود. معمولاً بلند، نازک و در انتها صاف است. هدف اصلی پروب پریودنتال اندازه گیری عمق پاکت اطراف دندان به منظور تعیین وضعیت سلامت پریودنتال است. برای دقت و خوانایی علامت هایی روی سر دستگاه حک شده است. انواع مختلفی از پروب ها وجود دارد و هر کدام روش خاص خود را برای نشان دادن اندازه گیری ها در نوک دستگاه دارند.

123

قیچی

قیچی معمولا توسط دندانپزشکان برای برش بافت و یا مواد مصنوعی در حین اعمال دندانپزشکی طراحی شده اند. انواع مختلفی از قیچی ها در دندانپزشکی وجود دارند که با توجه به نوع کاربردشان استفاده می شوند.

سوزنگیر

سوزنگیر که به آن فورسپس سوزنی نیز می‌گویند، یک ابزار جراحی شبیه هموستات است که توسط پزشکان و جراحان برای نگه‌داشتن و فشار دادن سوزن بخیه هنگام بستن زخم، بستن و سایر روش‌های جراحی که نیاز به آناستوموز مجدد دارند، استفاده می‌کنند.

پریوست

پریوست مورد استفاده در کشیدن دندان آنها ممکن است برای شل کردن دندان ها قبل از کشیدن فورسپ، برای برداشتن ریشه ها یا دندان های نهفته، زمانی که دندان ها آسیب دیده و مستعد شکستگی هستند یا زمانی که نامناسب هستند و نمی توان با فورسپس به آنها دست یافت استفاده شود.

رانژور

رانژور ها پنس هایی هستند که دارای لبه های تیز و نوک قاشقی شکل برای برش بافت های سخت هستند. رانژور ها از فولاد ضد زنگ با کیفیت بالا ساخته شده اند تا خراش کارآمدی را ارائه دهند. از این ابزارهای دندانپزشکی در جراحی فک و صورت برای اصلاح آسیب های فک و بافت های دهان استفاده می شود.

پنس

پنس ها ابزار هایی هستند که به وسیله آنها اجسام مورد نیاز گررفته می شوند.