ابزار مغز و اعصاب

ابزار مغز و اعصاب از دسته ابزار پزشکی و جراحی می باشد که بسیار حساس هستند. این دست از ابزار به دلیل حساسیت بالای جراحی های مغز و اعصاب بسیار حائز اهمیت هستند. جراحی مغز و اعصاب، که در اصطلاح رایج به عنوان جراحی مغز شناخته می شود، یک تخصص پزشکی است که به درمان جراحی اختلالاتی که هر بخشی از سیستم عصبی از جمله مغز، نخاع و سیستم عصبی محیطی را تحت تاثیر قرار می دهد، مربوط می شود. 

اره

gigli_set_grande_d89ae606bb634757aaf6479afb359e42

اره‌های ژیگلی– که معمولاً به آن اره‌های استخوانی می‌گویند – ابزار پزشکی نسبتاً ساده‌ای هستند که به جراحان اجازه می‌دهند تا  قطع عضو را انجام دهند. این ابزار دستی که تنها از چند جزء فلزی کوچک تشکیل شده است، به قدرت و اصطکاک انسان برای کار سریع در استخوان و بافت متکی است.

پین کاتر

Untitled

از این ابزار برای صاف کردن دقیق استخوان استفاده می شود. با یک قاشق کوچک در انتهای ابزار مشابه قاشق بستنی، کورت به جراح اجازه می دهد تا استخوان را بتراشد. قاشق کورت استخوان دارای لبه های بادوام و تیز است. دسته آن ممکن است بزرگ و ضخیم باشد و تمام دست را بگیرد یا کوچک و نازک باشد.

کورت

پروب ابزاری در دندانپزشکی است که معمولاً در آرمنتاریوم دندان استفاده می شود. معمولاً بلند، نازک و در انتها صاف است. هدف اصلی پروب پریودنتال اندازه گیری عمق پاکت اطراف دندان به منظور تعیین وضعیت سلامت پریودنتال است. برای دقت و خوانایی علامت هایی روی سر دستگاه حک شده است. انواع مختلفی از پروب ها وجود دارد و هر کدام روش خاص خود را برای نشان دادن اندازه گیری ها در نوک دستگاه دارند.

پریوست الواتور

آسانسورهای پریوستال عمدتاً برای بلند کردن فلپ‌های بافت نرم با ضخامت کامل استفاده می‌شوند. نوک ها نیاز به محافظت دارند و باید بسیار تیز نگه داشته شوند در غیر این صورت ممکن است خرد شدن فلپ اتفاق بیفتد.

رترکتور

1935-copy

ابزار جراحی رترکتور برای باز نگه داشتن برش یا زخم در حین کار جراح استفاده می شود. همچنین می‌توان از این ابزار برای کنار نگه داشتن بافت‌ها یا اندام‌ها در طول جراحی استفاده کرد. رترکتور های جدیدتر همچنین دارای اتصالات نوری برای کمک به دید هستند

رانژور

رانژور ها ابزار هایی قوی با لبه های تیز و نوک قاشقی شکل هستند که برای بیرون آوردن استخوان استفاده می شود. رانژور یک کلمه فرانسوی است که به معنای جونده است. برای باز کردن استخوان، اغلب در جمجمه، از رانژور استفاده می شود.

کریسون پانچ

کریسون پانچ دستگاهی تخصصی است که جراحان مغز و اعصاب از آن برای گاز گرفتن و جدا کردن قطعات کوچک استخوان، به ویژه از لایه مهره‌ها، استفاده می‌کنند تا فشار وارده بر نخاع کاهش یابد.

Layer 71

پیتیوتری

پیتیوتری برای حذف و برداشتن مواد دیسک در سوزن و نوک سوزن به منظور پیشبرد در شکاف  محل جراحی استفاده می شود.